ایران، اصفهان، خیابان استانداری، کوچه شماره 8

کاخ چهلستون

شهر اصفهان به دلیل جاذبه های گردشگری و تاریخی بسیار شهرت جهانی دارد. یکی از جاذبه های گردشگری آن، کاخ چهلستون است. معنی نام آن کاخی با 40 ستون است.در این مجموعه ، یک استخر، حیاط و چندین سالن وجود دارد. معماری با شکوه آن هر کس را به تعجب وا میدارد. همچنین به عنوان یک اثر در لیست میراث فرهنگی یونسکو فهرست شده است

تاریخچه ی کاخ چهلستون

مجموعه ی چهلستون یکی از آثار تاریخی اصفهان است. شروع ساخت و ساز این کاخ تحسین برانگیزدر سال1588 به دوران صفویه برمیگردد. با این حال، زودتر از سال 1647 کامل شد. طرح اولیه این باغ و بنای تاریخی زمانی طراحی شد که شاه عباس، اولین پادشاه امپراطوری صفوی، شهر اصفهان را به عنوان پایتخت انتخاب کرد. او تصمیم می گیرد که یک خیابان طولانی ایجاد کند، آن را چهار باغ نامید و بعضی ازکاخ ها را در آن ایجاد کرد. متاسفانه، به جز کاخ چهلستون و کاخ هشت بهشت، هیچ یک از این کاخ ها باقی نمانده است. سالن های عظیم این کاخ به عنوان مکان های انتخاب شده برای جشن های رسمی کشور مورد استفاده قرار گرفت. شاه عباس دوم تلاش زیادی برای تکمیل این شاهکار انجام داد. این کاخ در فهرست میراث فرهنگی یونسکو در سال 2011 ثبت شد.

ساختار کاخ چهلستون

زمین چهلستون 67000 متر مربع است. طراحی از معماری چینی، ایرانی و اروپایی الهام گرفته شده است. در ورودی کاخ 20 ستون فیزیکی وجود دارد. با این وجود،بازتاب 20 ستون واقعی در آب استخر، باعث تشکیل 40 ستون میشود. لازم به ذکر است که شماره 40 در ایران به طور کلی معنی دارد. بنابراین ما می توانیم نتیجه گیری کنیم که یک ساختار شگفت انگیز در این زمینه وجود دارد. علاوه بر این، درها و پنجره ها همه با طرح های زیبایی تزئین شده است. سالن مرکزی کاخ شامل برخی از نقاشی های پر زرق و برق بر روی دیوار است که هر یک به یک رویداد ویژه در یک دوره زمانی خاص اشاره می کند. تمام این عناصر نشان دهنده استعداد استادان و معماری باهوش ایرانی است.
 
 
 

 موقعیت مکانی چهلستون

دروازه اصلی چهلستون بعد از شهرداری اصفهان ،به خیابان سپاه میرسد . در مورد استفاده از حمل و نقل عمومی، ایستگاه اتوبوس شهری به وضوح نزدیک به کاخ است. از دیگر جاذبه های تاریخی  نزدیک کاخ، که پیشنهاد میشود حتما بازدید کنید، میدان نقش حهان ،کاخ هشت یهشت، مسجد شیخ لطف الله ، کاخ عالی قاپو میباشد.

منبع : apochi.com

برچسب ها: Hotel

چاپ ایمیل

جهت بهره مندی از خبررسان ما، ثبت نام کنید

خدمات هتل

خدمات پذیرش 24 ساعته

صبحانه ی روم سرویس

اینترنت بی سیم رایگان

نظافت روزانه اتاق ها

تخت اضافه برای کودکان