ایران، اصفهان، خیابان استانداری، کوچه شماره 8

کاخ هشت بهشت

یکی از آثار باقیمانده عصر صفوی، کاخ هشت بهشت است. معماری درخشان ، همراه با طراحی و دکوراسیون آن، یک قصر افسانه ای را رقم زده است .کاخ هشت بهشت همچنین دارای چهارنمای خارجی متفاوت است که هر کدام از آنها یک زاویه خاص را دارد. یک پارک ( پارک شهید رجائی)در اطراف کاخ ،  با ساختاری مدرن ساخته شده است

 

تاریخچه ی کاخ هشت بهشت

زمانی که شاه عباس، اولین پادشاه امپراتوری صفوی، اصفهان را به عنوان پایتخت انتخاب کرد، یکی ازتصمیماتش ساختن یک خیابان طولانی، خیابان چهار باغ (چارباغ) و ایجاد برخی از باغ ها در آن بود. متاسفانه، هیچ کدام از این باغ ها به جز مجموعه چهلستون و مجموعه هشت بهشت باقی نمانده اند. زیبایی باغ به طور کاملا از بین نرفته است و هنوز یک بنای تاریخی  پر جنب و جوش است. کلمه هشت بهشت به معنای "ورود به بهشت" در زبان فارسی بود. کاخ هشت بهشت در سال 1669 ساخته شد و برای مدت طولانی "زیباترین کاخ جهان" نامگذاری شد. در سال 1964، این باغ به وزارت فرهنگ و هنر ایران واگذار شد.

 

 ساختار کاخ هشت بهشت

 

کاشی با شکوه کاخ هشت بهشت شامل انواع مختلف پرندگان، خزندگان و نقاشی شکارچیان است. این عمارت دارای چهارنمای خارجی مختلف است که علیرغم شباهت های آنها، منحصر به فرد است. ممکن است به نظر برسد که نمای شمالی جلو ، نمای اصلی ساختمان است، اما استخر در باغ نشان می دهد که نمای اصلی، شرقی است. کاخ دو طبقه در 2 متر بالاتر از سطح زمین ساخته شده است. دیوارهای طبقه اول شامل نقاشی و معماری هزاره برجسته است. طبقه دوم شامل اتاق ها، پنجره ها و درها را با طراحی دکمه ای نمایش می دهد. در وسط سالن، یک حوض سنگ مرمر به نام "حوض اب مروارید" وجود دارد. طراحی حوض به گونه ای است که آب از سوراخ هایی مانند مروارید عبور می کند. این کاخ خانه هشت همسر شاه عباس بود. چهار نفر از آنها در طبقه اول و چهار نفر دیگر در طبقه دوم زندگی می کردند. طراحی تزئینی هنری و شگفت انگیز این ساختمان، زبان مسافران را بند آورده است.

 

موقعیت مکانی کاخ هشت بهشت

 این ساختار تاریخی چشمگیر در قسمت غربی خیابان چهار باغ و در روبه روی خیابان شیخ بهایی واقع شده است. رسیدن به اینجا توسط حمل و نقل مترو امکان پذیر است. سایر جاذبه های نزدیک کاخ هشت بهشت، میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، مسجد شیخ لطف الله ، بازار قیصریه (بازار بزرگ) و مسجد امام است. 

منبع : apochi.com

 

 

چاپ ایمیل

جهت بهره مندی از خبررسان ما، ثبت نام کنید

خدمات هتل

خدمات پذیرش 24 ساعته

صبحانه ی روم سرویس

اینترنت بی سیم رایگان

نظافت روزانه اتاق ها

تخت اضافه برای کودکان